A Miskolci Állatkert örömmel jelentette be, hogy idén nyáron ismét bölényborjú született az intézményben. Ez a fejlemény tovább erősíti az állatkert sikeres európai bölény tenyésztési programját, amely 2016-ban kezdődött.
Az európai bölény (Bison bonasus) , Európa legnagyobb szárazföldi állata, különleges helyet foglal el az állatkert lakói között. A faj, amely a 20. század elején kihalt a vadonból, ma már kizárólag az állatkerteknek és természetvédelmi programoknak köszönhetően létezik. A Miskolci Állatkert aktívan részt vesz ebben a fontos természetvédelmi munkában.
Az új borjúval együtt jelenleg hét bölény él az állatkertben. Ez a gyarapodás jelentős, tekintve, hogy a bölények szaporodása viszonylag lassú folyamat. A vemhességi idejük körülbelül 9 hónap, és általában csak egy utódot hoznak világra. Az újszülöttek gyorsan fejlődnek, néhány órán belül már lábra állnak és szopni kezdenek.
A Miskolci Állatkert nem csak a helyi állomány fenntartásában játszik szerepet, hanem a faj visszatelepítési programjaiban is. Az intézmény büszkén számolt be arról, hogy két, innen származó egyed már Bulgáriában és Romániában él vadon, hozzájárulva a faj természetes élőhelyén való fennmaradásához.
Az európai bölény populációja a sikeres védelmi programoknak köszönhetően jelenleg mintegy 8000 egyedre tehető a vadonban. Ez jelentős eredmény, figyelembe véve, hogy a faj közel került a teljes kipusztuláshoz.
Az állatkert látogatói számára a bölények különösen népszerű látványosságot jelentenek. Nemcsak impozáns méretük miatt – a bikák akár egy tonnás testsúlyt is elérhetnek -, hanem mert lehetőséget nyújtanak egy ritka és értékes faj közvetlen megfigyelésére.
A Miskolci Állatkert továbbra is elkötelezett az európai bölény és más veszélyeztetett fajok védelme mellett, ötvözve a természetvédelmi munkát az oktatással és a látogatók szórakoztatásával.
Forrás: Miskolci Állatkert
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!